Bugun...
Bizi izleyin:

Facebookta Paylaş

ÇOCUKLARDA ANTİBİYOTİK KULLANIMI
Tarih: 29-12-2016 18:21:00 Güncelleme: 29-12-2016 18:21:00


Maalesef ülkemiz hiç sevinemeyeceğimiz bir alanda dünya birincisi. En çok antibiyotik reçete eden ülke konumundayız.Neredeyse çerez yer gibi antibiyotik ve ağrı kesicileri kullanıyoruz.Gelişi güzel kullanılan antibiyotikler fayda sağlamadıkları gibi, pek çok ciddi sağlık problemine de neden olabiliyor. Böbrek veya karaciğer yetmezliği ile obezite bunlardan sadece bazıları.

 

Türkiye, kişi başına düşen antibiyotik miktarı açısından Avrupa'da da ilk sırada yer alıyor. Ülkemizde toplam ilaç harcamalarının yüzde 35'ini antibiyotikler oluşturuyor. Bunun nedenleri arasında ise geçmişte toplumun kontrolsüz antibiyotik kullanımının zararları yönünden yeterince biliçlendirilmemesi ve ilaca kolayca ulaşılabilmesi yer alıyor.

 

Antibiyotikler, bakterilerin neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde kullanılan ve oldukça başarılı sonuçlar alınan ilaç grubu. Ancak hekimin önerisi doğrultusunda ve uygun görülen doz ile sürede kullanıldıkları takdirde. Aksi halde tedavide etkisiz kalmalarının yanı sıra pek çok ciddi sağlık sorununa da davetiye çıkartabiliyor.

 

MUTLAKA HEKİM ÖNERİSİ İLE KULLANILMALI

 

 "Antibiyotikler hastaların kendi kendilerine kullanmaya başlayacakları ilaçlar değildir. Antibiyotikler 'ateş düşürücü, ağrı kesici, kırgınlık giderici' ilaç grubuna girmiyor. Ayrıca ateş vücutta bulunan bir enfeksiyonun belirtisi olabiliyor. Ancak her ateş bir enfeksiyon belirtisi olmayabileceği gibi her enfeksiyon da bakteriden kaynaklanmayabiliyor."

 

ANTİBİYOTİKLERE KARŞI DİRENÇ ÖLÜMCÜL TABLOYA NEDEN OLABİLİYOR

 

Antibiyotiğin gelişi güzel kullanılmasının neden olduğu en önemli sorunlardan biri; o bakterinin antibiyotiğe direnç oluşturması. Biz gerekli olmayan bir durumda antibiotik kullanarak hem mikroorganızmaları dahada kuvvetlendiriyoruz, hemde ilerde yaşayabileceğimiz en büyük probleme sebeb oluyoruz.Dirençli mikroorganizma, yani bir gün gelecek ve ortaya çıkacak olan dirençli şusa elimizde  hiç etki edecek ilaç bulunmayacak ve daha önce insanların yaşadığı büyük veba , tüberküloz salgınları gibi durumlarla karşılaşıp milyonlarca insanın ölümüne neden olacak tablolarla karşılaşacağız.

 

GELİŞİGÜZEL ANTİBİYOTİĞİN YOL AÇTIĞI 6 BÜYÜK SORUN

 

1. Ciddi alerjik reaksiyonlar oluşturabiliyor: Bu alerjik reaksiyonlar sadece hafif bir kaşıntı ya da deri döküntüsü şeklinde gelişebildiği gibi, ölümle sonuçlanabilecek kadar şiddetli olabiliyor.

 

2. Karaciğer fonksiyonlarını bozabiliyor: Karaciğer fonksiyon testleri adı verilen kan tetkikleriyle bu yan etkiler takip edilebilmektedir. Altta yatan karaciğer hastalığı olanlarda karaciğerde metabolize olacak bir antibiyotiklerden kaçınılmaktadır.

 

3. Böbrek yetmezliği yapabiliyor: Böbrekler üzerine toksik etkiler oluşturarak organ yetmezliğini tetikleyebiliyor. Akut böbrek yetmezliğinin en az 5'te biri, kullanılan ilaçlar nedeniyle gelişiyor.

 

4. Antibiyotik ilişkili ishale yol açabiliyor: Normalde bağırsak içinde 400'den fazla bakteri türü bulunuyor ve bunlar hastalık oluşturmadıkları gibi, fayda sağlıyorlar. Antibiyotik kullanımı bu normal floradaki bakterilerin ölmesine ve böylelikle fırsatçı bakterilerin üremelerine ortam hazırlıyor ve böylelikle ishaller oluşabiliyor. Hatta dizanteriyi taklit eden kanlı ishal tablosu gelişebiliyor.

 

5. Obeziteye neden olabiliyor: Son yıllarda yapılan araştırmalar gösteriyor ki; özellikle bebeklik ve çocukluk dönemlerinde daha sık antibiyotik kullananlarda obezite daha çok görülüyor.

 

6. Bağırsak sistemine hasar verebiliyor: İshal dışında görülebilen sindirim sistemi yan etkileri arasında bulantı, kusma, karın ağrısı gibi belirtiler de görülebiliyor.

Yine son zamanlarda astım gibi alerjik hastalıklarının en önemli nedenleri arasındada antibiotikler suçlanıyor.

 

ANTİBİYOTİK KULLANIRKEN BUNLARA DİKKAT

 

1. Hekiminiz önermediyse kendiniz gelişigüzel kullanmayın. Örneğin soğuk algınlığı ve grip gibi viral hastalıklarda antibiyotikler etkili olmuyor.Bir keresinde bir hastanın kullandığı antibiotiği kestirmiştim.Babası bana geri kalanı öbür çoçuğuma kullanabilirmiyim ? diye sordu.Öbür çocukta mı rahatsız diye sorduğumda, hayır ama kalan ilaç yabana gitmesin istedim diye yanıtladı

 

2. Bir yakınınızın aynı belirtilerde kullandığı, sağlık problemine iyi geldiği için antibiyotiğe başvurmayın.Bu durumuda maalesef çok görüyoruz, hatta bu durumda bize kızan hastalar bile oluyor.Komşunun çocuğuna yazdığın ilaçların aynısı kullandım hiç faydası olmadı.Çocuk muayene oldu mu ?, hayır ama bulgular aynı olunca bende aynı ilaçları hatta aynı antibiotiği kullandım , çocuk hiç düzelmedi.

 

3. Hekiminizin önerdiği dozun tamamını, önerilen sürede kullanın. Örneğin doktorunuzun önerdiğinden daha uzun süre almayın veya kendinizi daha iyi hissettiğiniz için yarıda kesmeyin. Tedaviye ara verilmesi veya doz atlanması bakterilerin direnç geliştirmesine yol açıyor. Bunun sonucunda tedavi başarısızlığa uğruyor ve hastalık tekrarlıyor.

 

Sağlıklı günler dileklerimle

Dr. Alp ŞEN

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • İnternet Öncesi Bilgisayar Kullanmış İnsanların Çok İyi Bildiği 15 Durum
  İnternet Öncesi Bilgisayar Kullanmış İnsanların Çok İyi Bildiği 15 Durum
 • Atatürk
  Atatürk
 • Fantastik
  Fantastik
 • Bebişler
  Bebişler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Manavgat'ta Feci Kaza; 1 Ölü, 2 Yaralı
  Manavgat'ta Feci Kaza; 1 Ölü, 2 Yaralı
 • Side’de yangın: 1 kişi ağır yaralı
  Side’de yangın: 1 kişi ağır yaralı
 • Sorgun Çamlığında Orman Yangını
  Sorgun Çamlığında Orman Yangını
 • Manavgat’ta Kaza yapan araç Duvara çarparak durabildi
  Manavgat’ta Kaza yapan araç Duvara çarparak durabildi
 • Manavgat Irmağında tekneden düşen genç boğuldu
  Manavgat Irmağında tekneden düşen genç boğuldu
 • Bucakşeyhler Yangın
  Bucakşeyhler Yangın
VİDEO GALERİ
YUKARI