Bugun...
Bizi izleyin:


Dr. Alp ŞEN


Facebookta Paylaş









GRİP AŞISI
Tarih: 28-09-2017 23:27:00 Güncelleme: 28-09-2017 23:27:00


Okulların açıldığı ve havaların özellikle geceleri  serinlemeye başladığı bugünlerde gribal enfeksiyonlarda çocuklarda kendini yavaş yavaş belli etmeye başladı.Bugünde en çok tartışılan konulardan birisi acaba aşı yaptırmak doğru olur mu ?,yoksa hiç aşılanmasak daha mı iyi , bu konuda bilgi vermeye çalıştım.

Grip aşısı  ancak %70 ile %90 oranında gribe karşı bir bağışıklılık sağlar %10 ve %30 arasında da herhangi bir etkinlik göstermeyebilir.

Çoğu kez düşündüğümüz olmuştur grip aşısı gerçekten gerekli midir diye... Halen üzerinde çok sık tartışılan bu konuda kimi otörler kesinlikle yapılmasını kimisi ise tamamen ticari amaçlı olduğunu savunur.

 

 Grip Aşısı Ne Tür Bir Korunma Sağlar?

 

Grip aşısı uygulandığı insanlarda %70 ile %90 oranında gribe karşı bir bağışıklılık sağlar %10 ve %30 arasında da herhangi bir etkinlik göstermeyebilir. Bu kişinin burada verilen aşıya karşı bağışıklık oluşturabilme yeteneğiyle ilişkilidir. Grip aşısı her ne kadar bağışıklık oluşturmasa da özellikle yaşlı bireylerde etkinliği gribe bağlı oluşacak komplikasyonlar üzerinde çok belirgindir. Özellikle yaşlılarda görülen zatürre, kalp krizi, felç ve ölüme kadar götüren hastalıklar için önemli ölçüde koruma sağlar.

 Grip Aşısı Neden Her Yıl Tekrarlanmaktadır?

 

Bize o yıl için uygulanan grip aşısı son bir yıl içinde gelişmiş grip virüslerine karşı oluşturularak hazırlanmış grip aşısıdır. Normalde grip virüsü çok hızlı biçimde mutasyona yani bölünmeye uğrayarak kendinin şeklini ve yapısını değiştirir Her yıl değişik bir varyasyonda karşımıza çıkabilir. Dolayısıyla bir yıl öncesinde saptanmış ve oluşabilecek grip virüslerine karşı hazırlanmış aşılar ancak o yıl için etkili olabilir bir sonraki yılda grip virüsü değişik bir yapıya bürüneceği için yeniden grip aşısına gereksinim vardır.

 Grip Aşısı Kimlere Yapılmalıdır?

 

Grip aşısı grip virüsüne karşı korunmak isteyen herkese karşı uygulanabilir ama özellikle uygulaması gereken hastalık grupları şunlardır:

Hamileler

65 yaş veya daha yaşlı kimseler

Kronik hastalığı bulunan kişiler  ( Astım, kronik böbrek kalp ve kan hastalığı  vb .)

Sağlık alanında çalışan doktor, hemşire ve sağlık personelin tümüne uygulanmalıdır.

 

Kimlere Grip Aşısı Uygulanmamalıdır?

 

Grip aşısına karşı daha önce alerjik reaksiyonu olduğu saptanmış olan kişiler

Yumurtaya karşı alerjisi olan kişiler

Grip aşısı uygulandıktan sonra 6 hafta içinde bir otoimmün sinir sistemi hastalığı o lan guillian - BARRE sendromu adı verilen hastalığa yakalananlar kişilere 2. kez grip aşısı uygulanması çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir

Ateşli dönemde iken grip aşısı uygulanmaması ve bu dönemin üzerinden tam iyileşme sağlandıktan ve 1 hafta geçmesinden sonra grip aşısı uygulanması uygundur.

 

Çocuklarda Grip Aşısı Neden 2 Dozda Uygulanır?

 

3 yaşın altındaki çocuklarda grip aşısı uygulanıyorsa aşının 2 ayrı dozda uygulanması gerekir. Bunun nedeni de çocuk yaşlarda gribal enfeksiyona karşı bağışıklık sisteminin uyarılmasının ve buna karşı oluşacak bağışıklamanın gecikmesinden kaynaklanmaktadır.Yine 3 yaş ile 9 yaş arası çocuklara hayatlarında ilk kez yapılacak ise 2 doz uygulanması, 9 yaştan itibaren ise tek doz yeterli olacaktır.

  

Grip Aşısı Olmuş Olmama Rağmen Hastalığa Yakalanma Olasılığım Var mı?

 

Grip aşısı yapılmış olsa dahi vücudumuzda gribe karşı bağışıklık oluşmuş olsada vücudumuza giren grip virüsünün grip aşısında kullanılanlardan farklı tipte olması halinde gribe yoğun biçimde yakalanma şansımız mevcuttur.

 Gribe Yakalanırsam Ne Yapmalıyım?

Öncelikle antibiyotik ilaçların gripte hiç yeri yoktur.

Bol miktarda sıvı gıda alınız

Gribal enfeksiyonda tedavinin çok büyük bir anlamı olmadığı için belirtilere yönelik tedavi uygulanmaktadır. Bununda en önemli belirtileri genelde ağrı ve ateş düşürücü olarak aseteminofen çok şiddetli eklem ağrıları ve kas ağrıları varsa bu durumda da içinde ibubrufen ihtiva eden ilaçları kullanabilirsiniz.

Antivirütik ilaçların kullanımı ancak doktor denetimi altında olacağı için bu ilaçların rastgele kullanılmaması gereklidir.

 

Gribe Bağlı Ne Tür Komplikasyonlar Oluşabilir?

Gribe bağlı komplikasyonların başında bakteriyel enfeksiyonlar, zatürre ve ciddi sıvı kaybı gelir. Eğer kronik bir tıbbi probleminiz varsa bu kronik tıbbî problemin daha da kötüleşmesi söz konusudur. Çocuklarda genelde sinüzit ve kulak enfeksiyonları gelişir.

 Grip Aşısı Uygulandıktan Sonra Hemen Koruma Başlar mı?

 

Grip aşısı uygun aldıktan sonra yaklaşık 15 gün ile 21 gün sonrasında gerçek anlamda koruma sağlayabilir. Bu dönemde aşının koruması altında olmadığınız için gribe yakalanabilirsiniz.

 

Sağlıklı günler dileklerimle

Alp Şen

Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı







Antalya Haber İhbar

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • İnternet Öncesi Bilgisayar Kullanmış İnsanların Çok İyi Bildiği 15 Durum
  İnternet Öncesi Bilgisayar Kullanmış İnsanların Çok İyi Bildiği 15 Durum
 • Atatürk
  Atatürk
 • Fantastik
  Fantastik
 • Bebişler
  Bebişler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Manavgat'ta Feci Kaza; 1 Ölü, 2 Yaralı
  Manavgat'ta Feci Kaza; 1 Ölü, 2 Yaralı
 • Side’de yangın: 1 kişi ağır yaralı
  Side’de yangın: 1 kişi ağır yaralı
 • Sorgun Çamlığında Orman Yangını
  Sorgun Çamlığında Orman Yangını
 • Manavgat’ta Kaza yapan araç Duvara çarparak durabildi
  Manavgat’ta Kaza yapan araç Duvara çarparak durabildi
 • Manavgat Irmağında tekneden düşen genç boğuldu
  Manavgat Irmağında tekneden düşen genç boğuldu
 • Bucakşeyhler Yangın
  Bucakşeyhler Yangın
VİDEO GALERİ
YUKARI