Bugun...
Bizi izleyin:


İsa ALTUN Narkotik Uzmanı


Facebookta Paylaş

'BENİM ÇOCUĞUM YAPMAZ' DEMEYİNİZ
Tarih: 10-09-2018 23:13:00 Güncelleme: 10-09-2018 23:13:00


Yeni eğitim dönemi yaklaştıkça ailelerin de heyecanı artıyor. Ne var ki bu heyecanın yan sıra çocukları ve ergenleri tehdit eden unsurları da işaret etmekte fayda var. Tehdidin en önemli ayaklarında birisi de madde bağımlılığı.

  Bağımlılığa giden yol üzülerek belirtmeliyim ki, arkadaştan geçiyor. Maddeye giden yol sigaradan geçiyor. İlk sigarayı da en yakın arkadaş ikram ediyor. Çünkü cezası 15 yıldan başlayan bir suçta yabancı bir kimse gelip te tanımadığı birisine madde vermez, satmaz. Bu arada okullara yakın cafeler ve nargile salonları da büyük tehdit içeriyor. Buraların kontrolü ve denetimleri de etkin bir şekilde sağlanmalıdır.

  Okul önlerinde bilhassa giriş ve çıkışlarda Polis gerekli tedbirleri alıyor. Her okulun da bir Polise zimmetli olduğunu biliyoruz. Ancak madde bağımlılığı ile mücadelede her şeyi devletten beklemeden hepimize büyük görevler düşüyor. Okul aile birlikleri, eğitim kurumları, Belediyeler, Medya ve sivil toplum kuruluşları bu konuda üzerlerine düşen görevleri yerine getirmek durumundadır.

  Günümüzde bilim insanlarının değindiği üzere internet ve sosyal medyanın ergenler üzerinde etkisi oldukça fazladır. Tabir, caizse çocukları internet büyütüyor dersek yeridir. Madde bağımlılığında gelinen noktada ise alınan tüm önlemlere rağmen tehlike devam ediyor.

  Geçtiğimiz günlerde Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğünün gerçekleştirdiği başarılı operasyonda ele geçirilen 800 kilo kokain çok büyük bir ele geçirme operasyonudur. Ve bu demektir ki karanlık ruhlu çetelerin gözü çocuklarımızın geleceğindedir.

  Ailelerden dileğimiz, gençlerin ve çocukların internette geçirdiği zamanları kontrol etmeleridir. Kiminle gezdikleridir. Kimlerle iletişim içinde olduklarıdır. Ne yazık ki birçok aile evlatlarının nerede ve kiminle zaman geçirdiğini bilmiyor.

  Geçtiğimiz eğitim döneminde seminere gittiğim bir eğitim kurumunda evladının 3 gündür eve gelmediğinden yakınan baba evladının en yakın arkadaşlarını tanımadığını belirmişti. Bu üzücü olduğu kadar düşündürücü de. Ebeveynler evlatlarının kiminle arkadaş olduğunu bilmek durumunda.

  Madde bağımlığı birçok yönü ile ele alınmalıdır. Örneğin bağımlılık aynı zamanda suç unsurunu da tetiklemektedir. Kamuoyunda 'torbacı' dediğimiz şahıslara dikkat edin çoğu kullanıcıdır. Çünkü kullandığı maddenin dozu her geçen arttığı için bir süre sonra maddeye verdiği para yetmemektedir. Madde yoksunluğunda krize girmemek için ya hırsızlık yapacaktır ya da suç ve suç unsurlarına bulaşacaktır.

  Narkotik şubede görev yaparken binlerce çocuğun ifadesini aldım. Adli sorgusuna girdim. Adliyeye teslim ettim. Tutuklanan çocukları mahkemelerde saatlerce dinledim. Çoğu aileye bağlı nedenlerden dolayı bu illete başlıyorlar. Elbette ki onlar da biliyor ki madde uzun vadede öldürür.

Ama madde bağımlılığına giden yolda ailenin etkisi çok fazladır. Anne ve babasıyla aidiyet ve sağlıklı iletişim kuramayan çocuk ya da gençler huzuru ve mutluluğu dışarıda aramaya başlıyorlar. Ailelerin bu konuda çok dikkatli olmalarında fayda var. Evde misafire 'hoş geldiniz' diyemeyen genç nasıl oluyor da dışarıda arkadaşının zararlı olduğunu ve onu öldüreceğini bile bile ikram ettiği maddeye 'Hayır' diyemiyor.

Bir başka tehlike ise internet. Geçtiğimiz sene 15 yaşında bir çocuk sosyal medya üzerinden 52 çocuğu bağımlı hale getirmişti. 'Benim çocuğum yapmaz' demeyiniz.

  Bağımlı yaptığı çoğu çocuklar temiz ailelerin evlatlarıdır. Hiç kimse bu konuda kesin konuşmamalıdır. Çoğu aile henüz 8 yaşındaki çocuğuna bile sosyal medyada hesap açmakta ve yanısıra cihaz vermektedir. Bu sağlıklı değildir. Çünkü çocukların bilişim medya okuryazarlığı yok denecek kadar azdır. Çocuklar internet ortamında gizlilik ve güvenlik ayarlarını bilmemektedir. Bu da önemli bir sorundur.

  İnternete bağlanılan yer salon olmalıdır. Çünkü orada herkes birbirini izlemektedir ve şeffaflık sağlanmaktadır. Çocuğun odasında internet bağlantısı kesinlikle olmamalıdır. Sanal ortamda çocukları bekleyen tehlikeler sadece madde bağımlılığı ile sınırlı değildir. Sanal kumar, siber tacizler, şiddet ve çocuk pornosu gibi kolayca ulaşabilecekleri içerikler de önemli bir tehdit unsurudur.

  Aileler, okul aile birliği ile iletişim içinde olmalıdır. Bu hem öğrencinin üzerinde bir gözlem unsuru olduğu gibi çıkabilecek sorunları da dizginler.

  Bilhassa ergenlik dönemindeki çocuklar kendini ispatlamak, merak, özenti ve kimlik arayışları sırasında çeşitli hatalara düşebilmektedirler. Eğer ki çocukta ruhsal bir değişiklik görülüyorsa mutlaka bir ruh sağlığı uzmanından profesyonel yardım alınmalıdır.

  Ebeveynlere bir uyarım da ergenlik dönemindeki çocuğunuzu asla yargılamayınız. Arkadaşlarının yanında onurunu kırmayınız. Rencide etmeyiniz. Başkalarının çocuklarıyla kıyaslama yapmayınız.

  Dersler konusunda baskı yapıp' hepimizin mutluluğu senin okulunu başarıyla bitirmeye bağlı' demeyiniz. Bu tür dilekler çocuğun üzerinde baskı yapacağından bu baskıyı kendince hafifletmek adına dışarıya yönelebilir.

Çocuğunuz hazinenizdir. Okuldan geldiği zaman onu sevgiyle kucaklayınız. Günde 60 saniye gözüne sevgiyle bakınız. Nasihat etmeyiniz. Sadece ergenler değil, hiçbir birey nasihatten hoşlanmaz.

  

 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • İnternet Öncesi Bilgisayar Kullanmış İnsanların Çok İyi Bildiği 15 Durum
  İnternet Öncesi Bilgisayar Kullanmış İnsanların Çok İyi Bildiği 15 Durum
 • Atatürk
  Atatürk
 • Fantastik
  Fantastik
 • Bebişler
  Bebişler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Manavgat'ta Feci Kaza; 1 Ölü, 2 Yaralı
  Manavgat'ta Feci Kaza; 1 Ölü, 2 Yaralı
 • Side’de yangın: 1 kişi ağır yaralı
  Side’de yangın: 1 kişi ağır yaralı
 • Sorgun Çamlığında Orman Yangını
  Sorgun Çamlığında Orman Yangını
 • Manavgat’ta Kaza yapan araç Duvara çarparak durabildi
  Manavgat’ta Kaza yapan araç Duvara çarparak durabildi
 • Manavgat Irmağında tekneden düşen genç boğuldu
  Manavgat Irmağında tekneden düşen genç boğuldu
 • Bucakşeyhler Yangın
  Bucakşeyhler Yangın
VİDEO GALERİ
YUKARI