Bugun...
Bizi izleyin:

Facebookta Paylaş

ALLAH YAŞATMAYI EMREDER, ÖLDÜRMEYİ DEĞİL
Tarih: 20-01-2017 00:04:00 Güncelleme: 20-01-2017 00:04:00


“İşte bu nedenle İsrâiloğulları'na şöyle yazmıştık: Kim, bir cana veya yeryüzünde bozgunculuk çıkartmaya karşılık olmaksızın, haksız yere bir cana kıyarsa, bütün insanları öldürmüş gibi olur. Her kim bir can kurtarırsa, bütün insanları kurtarmış gibi olur. Peygamberlerimiz onlara apaçık deliller getirdiler; ama bundan sonra da onlardan çoğu yine yeryüzünde aşırıya gitmektedirler.” (Maide 32)

Ölmek kolaydır, bir canı vardır insanın verir ve kurtulur. Asıl olan yaşamak ve yaşatmaktır. İlk emri “OKU” olan İslam, insanı ve evreni yaşatmayı emreder. İslam’a göre her insan saygındır. Her insanın hayat hakkı kutsaldır. Canı, malı, şeref ve haysiyeti dokunulmazdır.Her kim kiAllah’ın koyduğu bu kuralı çiğner, insanların canına, malına, namusuna el uzatırsa Allah’ın “ama bundan sonra da onlardan çoğu yine yeryüzünde aşırıya gitmektedirler.” Sözüne muhatap olurlar, bunun sonucunu da “ kim zerre kadar sevap işlerse mükafatını, kim zerre kadar günah işlerse cezasını göreceği” ahiret aleminde adalet terazisinde görecektir.

             İnsanı yaratan Allah başıboş bırakmamış, onun nasıl davranacağını da Peygamberleri vasıtasıyla bildirmiştir. Yaptığı her işten bu dünyada ve ahirette sorumlu olacağını da bildirmiş. Ancak irade vererek serbest bırakmış, zorlamamış. Kuran-ı Kerime baktığımız zaman insanı mutluluğa götürecek , insanlığın sorunlarını çözecek, insanın insan gibi yaşamasını sağlayacak ahlaki ilkeleri görürüz. Günümüzde en çok ihtiyaç duyduğumuz bazı ilkeleri sizlerle paylaşmak istedim.

 

1-     Gelen sözü araştırmak.Ey iman edenler! Eğer güvenilmez biri size bir haber getirirsen onun doğruluğunu araştırın. Yoksa bilmeden bir topluluğa sataşırsınız da sonra yaptığınızdan pişman olursunuz.” (Hucurat 6) Demekki duyduğumuz her sözü doğru kabul etmeyeceğiz. Araştıracağız ki  sonradan pişman olacağımız bir sözü söylemeyelim, yanlış bir davranışta bulunmayalım.Hele hele bugün sosyal medya karanlık, bulanık haberlerle dolu. At izi it izine karışmış vaziyette çok dikkatli olmak gerek.

2-     Islah etmek.“Eğer müminlerden iki grup birbirleriyle vuruşurlarsa aralarını düzeltin. Şayet biri ötekine saldırırsa, Allah'ın buyruğuna dönünceye kadar saldıran tarafla savaşın. Eğer dönerse aralarını adaletle düzeltin ve (her işte) adaletli davranın. Şüphesiz ki Allah, adil davrananları sever.” (Hucurat 9) Şu an Dünya Müslümanlarının en çok ihtiyacı olan kural. Islah etmek. İnsanlar arasında fitne çıkarmadan, Müslümanların arasında çıkan sorunları aralarını bularak çözmek gerek. İnsanlar arasında güçlüden yana değil haklıdan yana hareket etmek gerek. Zira saldıran tarafta olmak Allah’ın emirlerine aykırı hareket etmektir ki bu da Allah’a savaş açmaktır . Sonucu da illaki hezimet olacaktır.

3-     Adaletli olmak. “Aralarını adaletle düzeltin ve (her işte) adaletli davranın. Şüphesiz ki Allah, adil davrananları sever.” Emri gayet açıktır.Şu an ister İslam aleminde isterse tüm dünyada çıkan kavgaların, zulümlerin en büyük nedeni “adaletsizliktir.”

4-     Kardeş olmak. “Müminler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin ve Allah'tan korkun ki rahmete eresiniz.” (Hucurat 10) Bir şey söylemeye gerek var mı? Kardeş ol. Kardeşlerinin arasını düzelt. Allahtan kork. Bugün Müslümanlar sadece bu ayete göre davransalar dünya sulh ve sükuna erer. O zaman ne fitneciler , ne emperyalisteler İslam aleminde hakim olabilirler, Müslümanları birbirine kırdırabilirler.

5-     Alay etmemek. “Ey iman edenler! Bir topluluk diğer bir toplulukla alay etmesin. Belki de onlar, kendilerinden daha iyidirler. Kadınlar da kadınları alaya almasınlar. Belki onlar kendilerinden daha iyidirler. Kendi kendinizi ayıplamayın, birbirinizi kötü lakaplarla çağırmayın. İmandan sora fâsıklık ne kötü bir isimdir! Kim de tevbe etmezse işte bu kimseler zalimlerdir.” (Hucurat 11) Kimse başkası ile alay etmesin. Başkasını küçük görmesin zira Allah katında üstünlük takva iledir. Kimin kimden daha üstün olduğunu sadece Allah bilir.

6-     Başka insanları karalamamak.İnsanlar başta kendilerine saygı duymalı. Zira bir insan kendisine saygı duymazsa başkası da ona saygı duymaz. İnsan başkaları hakkında yerli yersiz konuştuğu zaman bilecek ki kendisi hakkında da konuşulacaktır. Peygamberimiz, ima yoluyla bile bir başkasını kötülemememizi tavsiye etmektedir.

7-     Lakap takmamak. “Birbirinizi kötü lakaplarla çağırmayın.” Ne kadar çirkin değil mi düşünsenize size birileri kötü bir lakap takıyor ve insanlar sizi adınızla değil de o kötü lakap ile çağırıyor. Aklı başında hangi insan bunu kabul edebilir.

8-     Zandan kaçınmak. “Ey iman edenler! Zannın bir çoğundan kaçının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurunu araştırmayın. Biriniz diğerini arkasından çekiştirmesin. Biriniz, ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz. O halde Allah'tan korkun. Şüphesiz Allah, tevbeyi çok kabul edendir, çok merhamet edendir.” (Hucurat 12) “Ben böyle zannediyorum, bence durum bu, tahmin ediyorum ki o adam şöyle veya böyle….” Demekki bu tür sözlere dikkat etmemiz gerekiyor. Allah, “Zannın çoğundan kaçının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır.” Derken yukarıdaki sözleri söylemek ne haddimize, değil mi?

9-     Başkalarının kusurlarını, eksiklerini araştırmaktansakınmak. Birileri bizim mahrem hallerimizi araştırıp ifşa etse mutlu olur muyuz.  O zaman kendimiz için istemediğimizi başka insanlar için de yapmamalıyız. Allah gündüz işlenen hataları örtmek için geceyi yaratmış, bize ne oluyor ki insanların özel hallerini didikliyoruz. Adam gururla anlatıyor sanki bir marifetmiş gibi  “Bir zarf attım döküldü geldi ne varsa” diye, etrafındakiler de kahkahalarla dinliyor. Bilmiyorlar ki bugün ona yarın sana .

 

10-  Gıybet etmemek. “Birbirinizin gıybetini yapmayınız. Birbiriniziarkadan çekiştirmeyiniz.” emridir. Zira bize düşen,yokluğunda dahi kardeşimizin hak ve hukukunugözetmektir. Onun varlığını kendi varlığımız gibigörmektir. Haysiyetini kendi haysiyetimiz bilmektir.“Ben olanı söylüyorum yalan mı söylüyorum, doğruyu ahirette mi söyleyeceğiz.” gibi savunmalar olur gıybet edenlerde. Evet“kişinin duyduğu zaman mutlu olmayacağı doğruyu söylemektir” zaten gıybet doğruları değil de olmayanı söylüyorsan o zaten “iftiradır”.

 

        Zannediyorum ki insanlar sadece Hucurat Suresini okuyup üzerinde düşünseler daha mutlu, daha huzurlu bir hayat sürerler. Allah’a emanet olunuz.

 

 

Seyit Mehmet ERTAŞ

                                                                               Manavgat Final Anadolu Lisesi Müdürü

 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • İnternet Öncesi Bilgisayar Kullanmış İnsanların Çok İyi Bildiği 15 Durum
  İnternet Öncesi Bilgisayar Kullanmış İnsanların Çok İyi Bildiği 15 Durum
 • Atatürk
  Atatürk
 • Fantastik
  Fantastik
 • Bebişler
  Bebişler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Manavgat'ta Feci Kaza; 1 Ölü, 2 Yaralı
  Manavgat'ta Feci Kaza; 1 Ölü, 2 Yaralı
 • Side’de yangın: 1 kişi ağır yaralı
  Side’de yangın: 1 kişi ağır yaralı
 • Sorgun Çamlığında Orman Yangını
  Sorgun Çamlığında Orman Yangını
 • Manavgat’ta Kaza yapan araç Duvara çarparak durabildi
  Manavgat’ta Kaza yapan araç Duvara çarparak durabildi
 • Manavgat Irmağında tekneden düşen genç boğuldu
  Manavgat Irmağında tekneden düşen genç boğuldu
 • Bucakşeyhler Yangın
  Bucakşeyhler Yangın
VİDEO GALERİ
YUKARI