Bugun...
Bizi izleyin:TÜRMOB Genel Sekreteri Akdemir “Muhasebeci, Muhasebeciliğini yapmalı”

Tarih: 15-12-2015 16:46:06 + -


Manavgat Çağdaş Demokrat Muhasebeciler Grubu tarafından Manavgat’ta görev yapan meslek mensuplarına yönelik e-fatura, e defter, e-arşiv, e-tebligat, e-yoklama konularını içeren seminer düzenlendi.


TÜRMOB Genel Sekreteri Akdemir “Muhasebeci, Muhasebeciliğini yapmalı”

Manavgat Çağdaş Demokrat Muhasebeciler Grubu tarafından Manavgat’ta görev yapan meslek mensuplarına yönelik e-fatura, e defter, e-arşiv, e-tebligat, e-yoklama konularını içeren seminer düzenlendi.

 

İbrahim Sözen Gençlik Merkezi’nde düzenlenen ve TÜRMOB Genel Sekreteri Akdemir’in de katıldığı bilgilendirme seminerinin sunumunu Serbest Muhasebeci Mali Müşavir İSMMMO Eğitmeni İnci Şalcı yaptı.

Açılış konuşmasını yapan TÜRMOB Genel Sekreteri Akdemir “Muhasebeciler bugüne kadar mükellefin isteği doğrultusunda muhasebecilik yapıyordu. Bu durum artık geride kaldı. Muhasebeci artık gerçek işini yapacak” dedi.

e-tebligat’ın Muhasebecinin değil Mükelleflerin sorunu olduğunu belirten Akdemir “e-tebligatları kendi mail adresinize alırsanız suç işlemiş olursunuz. E-tebligatlar mükellefin mail adresine gitmelidir” dedi.

Eğitmen Şalcı; 2014 sonu itibari ile brüt satışları toplamı  on milyon Türk Lirasını geçen mükelleflerin 01.01.2016 tarihinden itibaren  E fatura, E defter  kullanma zorunluluklarının bulunduğunu  söyledi.

Manavgat Çağdaş Demokrat Muhasebeciler Grubu tarafından Manavgat Belediyesi İbrahim Sözen Gençlik Merkezi’nde Manavgat’ta görev yapan meslek mensuplarına yönelik e-fatura, e defter, e-arşiv, e-tebligat, e-yoklama konularını içeren seminer düzenlendi. Serbest Muhasebeci Mali Müşavir İSMMMO Eğitmeni İnci Şalcı tarafından e-fatura, e defter, e-arşiv, e-tebligat, e-yoklama konularını içeren sunumun yapıldığı seminere Manavgatlı Muhasebecilerin yoğun ilgisi dikkat çekti.

Seminerin açılışında konuşan TÜRMOB Genel Sekreteri Akdemir, E-defter, e-fatura, e-tebligat uygulamalarının 2016 yılında başlayacağını belirterek “Bugüne kadar maalesef mükellefin istekleri doğrultusunda muhasebecilik yapılıyordu. Bu durum geride kaldı. Bundan böyle muhasebeciler gerçek işlerine muhasebeciliğe yönelecekler. Haksız rekabeti ortadan kaldırmalı, muhasebecinin itibarını kazanmasını, hak ettiği ücreti almasını sağlamalıyız” dedi.

e-tebligat’ın Muhasebecinin değil Mükelleflerin sorunu olduğuna dikkat çeken Akdemir “Bu sorun mükellefin sorunu olduğu halde meslektaşlarımız bu sorunu kendisine dert edinmekte, mükelleflerde bu konuyla meslektaşlarımızın ilgilenmelerini bekleyecektir. Buradan uyarıyorum, meslektaşlarımız bu konuyla ilgilenirlerse, sorumluluğu üzerlerine alırlarsa zor durumda kalabilirler. e-tebligatları kendi mail adresinize alırsanız suç işlemiş olursunuz. E-tebligatlar mükellefin mail adresine gitmelidir” dedi.

Akdemir’in konuşmasının ardından Serbest Muhasebeci Mali Müşavir İSMMMO Eğitmeni İnci Şalcı, seminere katılan Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlere e-fatura, e defter, e-arşiv, e-tebligat, e-yoklama konularında sunum yaptı.

E-Tebligat sisteminde amacın, vergi dairelerince vergi kanunları uyarınca tebliği gereken evrakın,elektronik tebligat sistemi ile muhatapların elektronik adreslerine tebliğ edilmesi olduğunu belirten Şalcı “Bu nedenledir ki, elektronik tebligat dilekçelerinde istenen, muhataplara ait bilgilendirme tercihleriolan kısa mesaj ve e-posta adresleri bilgileridir.Meslek mensupları, çeşitli nedenlerle muhataplar yerine kendi elektronik adreslerini (SMS-E-mail)başvurulara eklemeleri halinde gelecekte hapis cezasının da aralarında bulunduğu bir çok sorunla karşı karşıya kalabilecektir” dedi.

E-Tebligat başvuru formalarında meslek mensubunun değil, mükellefinelektronik bilgilendirme adreslerinin yazılması gerektiğini belirten Şalcı “Kendi şahsi elektronik bilgilendirme adreslerini yazan meslektaşlarımızın dagüncelleme yaparak sisteme mükellefin bilgilerini girmeleri,

Sistemin amacına uygun çalışmasını ve meslektaşlarımızın olası bir sorumluluktan kurtulmalarını sağlayacaktır” dedi.

e-fatura, e-defter, e-arşiv konularında açıklamalarda bulunan İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler odası üyesi Eğitmenİnci Şalcı,2014 sonu itibari ile  brüt satışları toplamı  on milyon Türk Lirasını geçen mükelleflerin 01.01.2016 tarihinden itibaren  e- fatura, e-defter  kullanma zorunluluklarının bulunduğunu  belirterek “397 Sıra No'lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğin yayımı ile birlikte e-Fatura Uygulaması hizmete alınmış bulunmaktadır.e-Fatura Uygulaması, tanımlanan standartlara uygun e-Faturaların, tarafları arasında güvenli ve sağlıklı bir biçimde dolaşımını sağlamak amacı ile oluşturulan uygulamaların genel adıdır.

e-Fatura Uygulamasından yararlanan kullanıcılar;

-Sistemde kayıtlı kullanıcılara e-Fatura gönderebilir,

-Sistemde kayıtlı kullanıcılardan e-Fatura alabilir,

-Gönderilen veya alınan e-Faturalarını bilgisayarlarına indirerek elektronik ortamda muhafaza ve istendiğinde ibraz edebilirler.

 

416 Sıra No’lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği uyarınca 213 Sayılı Vergi Usul Kanununun 232’nci maddesi uyarınca fatura düzenlemek zorunda olan mükellefler e-Fatura Uygulamasından yararlanabilmektedir. e-Fatura düzenlemek ve göndermek isteyen mükelleflerin öncelikle e-Fatura Uygulaması üzerinde, kendilerine ait bir Kullanıcı Hesabı oluşturmaları gerekmektedir.

 

Kullanıcı Hesabı tanımlanan mükellefler e-Fatura Uygulamasını entegrasyon yoluyla veya e-Fatura Portalı aracılığı ile kullanabilecektir.

 

Elektronik Fatura ve Elektronik Faturalama Nedir? Yararları Nelerdir?

Elektronik fatura, klasik kağıt faturanın elektronik versiyonudur. Elektronik faturalama, faturaların elektronik yoldan alıcıya gönderilmesidir. Elektronik fatura; şirketler arasındaki ve şirketle müşteriler arasındaki fatura bilgisi akışının tamamen otomasyonunu hedefleyen ve kağıt fatura gönderilmesi ve alınmasını elimine eden bir kilometre taşıdır. Elektronik faturalama, oluşturulan faturanın e-mail yoluyla doğrudan doğruya müşteriye gönderilmesi sürecidir. Elektronik fatura satın alma süreçlerinin elektronik olarak birbirine bağlanmasını, satış ve faturalama gibi iş süreçlerinin elektronik ortama taşınmasını mümkün kılmaktadır. Bunun dışında elektronik fatura hem fatura düzenleyen hem de alan taraf için bir kazan-kazan-çözümüdür. Çünkü; gerek fatura gönderim süresi gerek ödeme süresi son derece kısalmaktadır. Fatura bilgilerinin manuel olarak doldurulması yüzünden yaşanan sıkıntılar ortadan kalkmakta ve iş süreci her iki taraf içinde hatasız yürümeye başlamaktadır. Bu tekrar işlemeyi önemli ölçüde kolaylaştırmakta ve kısaltmaktadır. Elektronik arşivleme olanağı sayesinde faturaların saklanması için kullanılan depo ve arşivler ortadan kalkmakta ve faturalar kolayca bulunabilmektedir.

 

Elektronik faturanın yararları arasında;

-% 75’lere varan giderlerden tasarruf ve faturalama süreçlerinin entegrasyonu ve optimizasyonu sayesinde etkinliğin ve verimliliğin önemli ölçüde artırılması,

-Fatura bastırma ve gönderme masraflarının azaltılması. Faturalar elektronik olarak gönderilirse kağıt, kartuş, zarf ve posta masraflarından tasarruf edilecektir.

-Fatura suretinin gönderilmesi gerekliliğinin azaltılması. Faturanın müşterinin gelen kutusuna doğrudan teslimi, faturanın alınmadığı veya postada kaybolduğu şeklindeki iddiaları minimize edecektir. Zamansal gecikmeler azaltılacak ve kopyalar derhal tekrar gönderilip alınabilecektir.

-Daha hızlı uyuşmazlık çözümü: Müşteri faturayı alır almaz hemen fatura gönderen kimseyi, hesaplar veya miktar vs. konusundaki görüşleri konusunda uyarabilecektir.[5]     

 

Dolayısıyla elektronik fatura kullanımı;

-Ödeme sürecini ve kayıtların saklanmasını kolaylaştırmakta,

-Zaman kontrolünü ve ödeme oranını geliştirmekte,

-Ödeme etkinliğini ve online saklamayı geliştirmekte,

-Fatura kontrolü ve istenilen bedelin ödenmesi olanağı sunmakta,

-Online yönetimi kolaylaştırmakta,

-Fatura giderlerini azaltmakta,

-Çıktı alma ve posta giderlerini neredeyse ortadan kaldırmakta,

-Hızlı uyuşmazlık çözümü sunmakta,

 

-Ve bazı durumlarda nakit akışını hızlandırmaktadır” diye konuştu.
Bu haber 8193 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Ekonomi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • İnternet Öncesi Bilgisayar Kullanmış İnsanların Çok İyi Bildiği 15 Durum
  İnternet Öncesi Bilgisayar Kullanmış İnsanların Çok İyi Bildiği 15 Durum
 • Atatürk
  Atatürk
 • Fantastik
  Fantastik
 • Bebişler
  Bebişler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Manavgat'ta Feci Kaza; 1 Ölü, 2 Yaralı
  Manavgat'ta Feci Kaza; 1 Ölü, 2 Yaralı
 • Side’de yangın: 1 kişi ağır yaralı
  Side’de yangın: 1 kişi ağır yaralı
 • Sorgun Çamlığında Orman Yangını
  Sorgun Çamlığında Orman Yangını
 • Manavgat’ta Kaza yapan araç Duvara çarparak durabildi
  Manavgat’ta Kaza yapan araç Duvara çarparak durabildi
 • Manavgat Irmağında tekneden düşen genç boğuldu
  Manavgat Irmağında tekneden düşen genç boğuldu
 • Bucakşeyhler Yangın
  Bucakşeyhler Yangın
VİDEO GALERİ
YUKARI